AB: Yargı sürecinin bağımsızlığı garanti altına alınmalı
Salı, Haziran 30, 2015
   
Text Size

Hızlı Arama

AB: Yargı sürecinin bağımsızlığı garanti altına alınmalı

Share
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 
Pin It

Avrupa Birliği, Türkiye gündemini sarsan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada "yargı sürecinin bağımsızlığı ve tarafsızlığının garanti altına alınması” gerektiği vurgulandı.

Birliğin yürütme kolu olan AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada yolsuzluk iddialarının tarafsız şekilde yürütülmesinin ilgili yetkililerin sorumluluğu altında olduğu vurgulandı.

Komisyon’un Genişleme ve Avrupa Komşuluk Siyaseti’nden sorumlu üyesi Stefan Füle’nin SözcüsüPeter Stano tarafından yapılan açıklamada, hükümetin “soruşturmaya müdahale etmeyeceği ve soruşturmada yargıyı destekleyeceğine” dair teminatının da not edildiğine dikkat çekildi

Stano’nun açıklamasının tam metni şöyle:

“Bu gelişmeler tabii olarak dikkatimizi çekmiştir. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Komisyon, yargı sürecinin tarafsızlığı ve bağımsızlığının teminat altına alınması ihtiyacının altını çizer. Komisyon, hükümetin soruşturmaya müdahale etmeme ve bu konuda yargıyı destekleyeceği taahhüdünü not eder. Ayrıca, suç iddialarının tarafsız şekilde soruşturulmasının ilgili yetkililerin sorumluluğunda olduğunu hatırlatır.”

AB Komisyonu ekimde açıkladığı ilerleme raporunda yolsuzlukla mücadeleye geniş yer ayırmıştı. Milletvekillerinin yolsuzluk iddialarına karşı dokunulmazlık sınırlarının çok geniş olduğu, Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi’nin etkili uygulaması için kuvvetli siyasi iradeye ihtiyaç duyulduğu vurgulanmış, siyasi partilerin finansmanı konusunda sorunlar olduğuna dikkat çekilmişti. Siyasilerin ve kamu görevlilerinin mal varlıklarının tespitine yönelik düzenlemelerin kuvvetlendirilmesi talep edilmiş, “Yolsuzlukla mücadele davalarında tarafsızlık ilkesine ilişkin endişeler sürmektedir” tespiti yapılmıştı. Deniz Feneri Davası’na da atıf yapan AB raporu, kamu ihalelerinde devlet memurlarına verilen cezaların da 5-12 yıldan 3-7 yıl aralığına düşürüldüğüne dikkat çekmişti.

(CİHAN)

AB: Yargı sürecinin bağımsızlığı garanti altına alınmalı